Themes - Twenty Nineteen - en to pt translation catalogue (71 entries)

en: Blue
pt: Azul

en: Dark Blue
pt: Azul escuro

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><span class="post-title">%s</span>

en: Back
pt: Voltar

en: More
pt: Mais

[ctx: primary color]
en: Default
pt: Por omissão

[ctx: primary color]
en: Custom
pt: Personalizada

en: Footer Menu
pt: Menu do rodapé

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
pt: <span class="meta-nav">Publicado em</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
pt: Em destaque

en: Apply a filter to featured images using the primary color
pt: Aplicar às imagens de destaque um filtro com a cor principal

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
pt: Aplicar uma cor personalizada a botões, ligações, imagens de destaque, etc.

en: White
pt: Branco

en: Light Gray
pt: Cinzento claro

en: Dark Gray
pt: Cinzento escuro

en: Huge
pt: Muito grande

en: Large
pt: Grande

en: Small
pt: Pequeno

en: Primary Color
pt: Cor principal

en: Page
pt: Página

en: Footer
pt: Rodapé

en: Add widgets here to appear in your footer.
pt: Adicione widgets aqui para mostrar no seu rodapé.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
pt: Tamanho original

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que não foi encontrado nada aqui. Que tal tentar uma pesquisa?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Não foi possível encontrar essa página.

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Social Links Menu
pt: Menu de redes sociais

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Pages:
pt: Páginas:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt: Continuar a ler <span class="screen-reader-text">"%s"</span>

en: Next
pt: Seguinte

en: Previous
pt: Anterior

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Não foi possível encontrar nada com os termos da sua pesquisa. Por favor, tente com palavras-chave diferentes.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procura. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Top Menu
pt: Menu superior

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
pt: Criado com %s.

en: No comments
pt: Sem comentários

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
pt[0]: %d comentário
pt[1]: %d comentários

en: View more posts
pt: Ver mais artigos

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
pt: Publicado por %s

en: Previous post:
pt: Artigo anterior:

en: Previous Post
pt: Artigo anterior

en: Next post:
pt: Artigo seguinte:

en: Next Post
pt: Artigo seguinte

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
pt: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
pt: %s <span class="screen-reader-text says">comentou:</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: Deixe um comentário <span class="screen-reader-text">em %s</span>

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Posted in
pt: Publicado em

en: Posted by
pt: Publicado por

en: Archives:
pt: Arquivo:

en: Primary
pt: Principal

en: Comments
pt: Comentários

en: Edit
pt: Editar

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Join the Conversation
pt: Junte-se à conversa

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
pt: Arquivo de %s:

en: Post Type Archives:
pt: Arquivo do tipo de conteúdo:

en: Daily Archives:
pt: Arquivo diário:

en: Monthly Archives:
pt: Arquivo mensal:

en: Yearly Archives:
pt: Arquivo anual:

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário a &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários a &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
pt: Um comentário a &ldquo;%s&rdquo;

en: Older posts
pt: Artigos mais antigos

en: Newer posts
pt: Artigo mais recentes

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
pt: https://pt.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/
